0

375 views

داروهای کاهش وزن و موثر برای درمان اضافه وزن و چاقی

تینا طب

نوشته شده توسط
داروهای کاهش وزن

28

دی

اضافه وزن و چاقی چیست؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تعیین اضافه وزن و چاقی از شاخص توده بدنی (BMI) استفاده می کنند که معیار اندازه گیری وزن شما نسبت به قد شماست.

افرادی که BMI بین 25 تا 30 دارند اضافه وزن در نظر گرفته می شوند. چاقی به عنوان BMI 30 یا بیشتر تعریف می شود. می توانید پیوند خارجی BMI NIH خود را محاسبه کنید تا در صورت اضافه وزن یا چاقی یاد بگیرید.

اضافه وزن یا چاقی ممکن است خطر مشکلات سلامتی را افزایش دهد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند خطر فردی شما را به دلیل وزن شما ارزیابی کند.

چاقی نوعی بیماری مزمن است که بیش از یک در هر سه بزرگسال در دنیا را درگیر می کند. یکی دیگر از هر سه بزرگسال اضافه وزن دارد. اگر با وزن خود دست و پنجه نرم می کنید ، ممکن است دریابید که یک برنامه غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم به شما کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهید و آن را در طولانی مدت حفظ کنید.

اگر این تغییرات سبک زندگی برای کاهش وزن یا حفظ کاهش وزن کافی نباشد ، پزشک ممکن است داروهایی را به عنوان بخشی از برنامه کنترل وزن شما تجویز کند.


داروهای کاهش وزن چگونه کار می کنند؟


داروهای تجویزی برای درمان اضافه وزن و چاقی به روش های مختلفی کار می کنند. به عنوان مثال ، برخی از داروها ممکن است به شما کمک کنند زودتر احساس گرسنگی یا سیری کنید. سایر داروها ممکن است جذب چربی از غذاهایی را که می خورید برای بدن شما دشوارتر کند.


چه کسی ممکن است از داروهای کاهش وزن سود ببرد؟

داروهای کاهش وزن به منظور کمک به افرادی است که ممکن است مشکلات سلامتی مرتبط با اضافه وزن یا چاقی داشته باشند. قبل از تجویز داروی کاهش وزن ، پزشک نیز این موضوع را بررسی می کند

مزایای احتمالی کاهش وزن عوارض جانبی احتمالی دارو مسائل مربوط به سلامتی فعلی و سایر داروها سابقه پزشکی خانواده شما هزینه

متخصصان مراقبت های بهداشتی معمولاً از BMI برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی می تواند از داروهای کاهش وزن سود ببرد استفاده می کنند. اگر در بزرگسالی هستید ، پزشک ممکن است دارویی برای درمان اضافه وزن یا چاقی شما تجویز کند.

BMI 30 یا بیشتر یا بیشتر BMI 27 یا بیشتر و دارای مشکلات بهداشتی مرتبط با وزن ، مانند فشار خون بالا یا دیابت نوع 2 هستید.

داروهای کاهش وزن برای همه افراد با BMI بالا مناسب نیست. برخی از افراد دارای اضافه وزن یا چاقی ممکن است با یک برنامه سبک زندگی که به آنها کمک می کند رفتارهای خود را تغییر داده و عادات غذایی و فعالیت بدنی خود را بهبود ببخشند ، وزن کم کنند.

یک برنامه سبک زندگی ممکن است سایر عواملی را که بر افزایش وزن تأثیر می گذارند ، مانند محرک های غذا خوردن و کم خوابیدن نیز مورد توجه قرار دهد.

آیا کودکان یا نوجوانان می توانند از داروهای کاهش وزن استفاده کنند؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بیشتر داروهای کاهش وزن را فقط برای بزرگسالان تأیید کرده است. نسخه خارجی داروی ارلیستات NIH (Xenical) برای کودکان 12 سال به بالا مورد تأیید FDA است.


آیا داروها می توانند جایگزین فعالیت بدنی و عادات غذایی سالم به عنوان راهی برای کاهش وزن شوند؟

داروها جایگزین فعالیت بدنی یا عادات غذایی سالم به عنوان راهی برای کاهش وزن نمی شوند. مطالعات نشان می دهد که داروهای کاهش وزن در صورت ترکیب با یک برنامه سبک زندگی بهترین نتیجه را دارند.

در مورد برنامه های درمان سبک زندگی برای مدیریت وزن که برای شما مفید خواهد بود ، از پزشک یا سایر متخصصان بهداشت و درمان بخواهید

مزایای استفاده از داروهای تجویز شده برای درمان چاقی چیست؟

هنگامی که با تغییر در رفتار ، از جمله عادات غذایی و فعالیت بدنی همراه باشد ، داروهای تجویزی ممکن است به برخی از افراد در کاهش وزن کمک کند.

به طور متوسط ​​، افرادی که به عنوان بخشی از یک برنامه سبک زندگی داروهای تجویزی مصرف می کنند ، بین 3 تا 9 درصد بیشتر از وزن اولیه بدن خود نسبت به افرادی که در یک برنامه سبک زندگی هستند و دارو مصرف نمی کنند از دست می دهند.

تحقیقات نشان می دهد برخی از افرادی که داروهای تجویز کننده لاغری مصرف می کنند ، 10 درصد یا بیشتر از وزن اولیه خود را از دست می دهند. نتیجه از نظر دارو و شخص متفاوت است.

کاهش وزن 5 تا 10 درصد از وزن اولیه بدن شما ممکن است با کاهش قند خون ، فشار خون و تری گلیسیرید به بهبود سلامتی شما کمک کند.

کاهش وزن همچنین می تواند برخی دیگر از مشکلات سلامتی مرتبط با اضافه وزن و چاقی مانند درد مفاصل یا آپنه خواب را بهبود بخشد. بیشترین کاهش وزن در 6 ماه اول شروع دارو اتفاق می افتد.


استفاده از داروهای تجویزی برای کاهش وزن چه نگرانی هایی دارد؟

کارشناسان نگرانند که ، در برخی موارد ، عوارض جانبی داروهای تجویزی برای درمان اضافه وزن و چاقی ممکن است بیش از مزایای آن باشد. به همین دلیل ، هرگز نباید فقط برای بهبود حالت ظاهری خود از داروهای کاهش وزن استفاده کنید.

در گذشته ، برخی از داروهای کاهش وزن با مشکلات جدی بهداشتی مرتبط بودند. به عنوان مثال ، FDA در سال 1997 بخاطر نگرانی های مربوط به مشکلات دریچه قلب ، فن فلورامین و دکسفن فلورامین (بخشی از ترکیب “فن-فن”) را فراخواند.

عوارض جانبی احتمالی با توجه به دارو و نحوه تأثیر آن بر روی بدن متفاوت است. بیشتر عوارض جانبی خفیف هستند و در صورت ادامه مصرف دارو اغلب بهبود می یابند. به ندرت ، ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد شود.


نکاتی در مورد مصرف داروهای لاغری

دستورالعمل های پزشک خود را در مورد داروهای کاهش وزن دنبال کنید. داروهای خود را از داروخانه یا توزیع کننده وب مورد تأیید پزشک بخرید.

برای حمایت از برنامه تغذیه سالم و فعالیت بدنی خود از داروهای کاهش وزن استفاده کنید. عوارض جانبی و هشدارهای مربوط به مصرف هر دارویی را بدانید.

اگر بعد از 12 هفته لاغر نمی شوید ، باید از پزشک خود بپرسید که آیا باید مصرف دارو را قطع کنید.

درباره داروهای دیگر ، از جمله مکمل ها و ویتامین هایی که با پزشک خود مصرف می کنید ، هنگام استفاده از داروهای کاهش وزن ، بحث کنید. در دوران بارداری یا اگر قصد بارداری دارید از مصرف داروهای کاهش وزن خودداری کنید.

کدام داروی کاهش وزن ممکن است برای من مفید باشد؟

انتخاب دارویی برای درمان اضافه وزن یا چاقی تصمیمی بین شما و پزشک است. فاکتورهای مهمی که باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

مزایای احتمالی کاهش وزن

عوارض جانبی احتمالی دارو

مسائل مربوط به سلامتی فعلی و سایر داروها سابقه پزشکی خانواده شما و هزینه

داروهای لاغری موجود در داروخانه تینا

قرص لاغری تضمینی نچرال مکس اسلیمینگ سبز فیفولی

قرص لاغری و چربی سوز ادیوس

چه مدت نیاز به مصرف داروهای کاهش وزن دارم؟

مدت زمان مصرف دارو برای کاهش وزن به این بستگی دارد که آیا دارو به شما در کاهش و حفظ وزن کمک می کند و یا اینکه شما عوارض جانبی دارید. اگر برای بهبود سلامتی خود به اندازه کافی وزن کم کرده اید و عوارض جانبی جدی هم ندارید ، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به مدت نامحدود روی دارو بمانید.

اگر بعد از 12 هفته با دوز کامل دارو ، حداقل 5 درصد از وزن خود را از دست ندهید ، احتمالاً پزشک به شما توصیه می کند که مصرف آن را قطع کنید. وی ممکن است برنامه درمانی شما را تغییر دهد یا استفاده از داروی مختلف کاهش وزن را در نظر بگیرد.

پزشک همچنین ممکن است شما را به سبک زندگی مختلف ، فعالیت بدنی یا برنامه های غذایی بخورد. سایر داروهای خود را که باعث افزایش وزن می شوند تغییر دهید. یا شما را به یک جراح متخصص اطفال معرفی کنید تا ببینید آیا جراحی کاهش وزن می تواند گزینه ای برای شما باشد.

از آنجا که چاقی یک بیماری مزمن است ، برای بهبود سلامتی و حفظ وزن سالم ممکن است لازم باشد سالها – یا حتی یک عمر – در عادات غذایی و فعالیت بدنی و سایر رفتارهای خود تغییر ایجاد کنید.

نکته:

در مقابل افراد چاق خیلی ها هم هستند که از لاغری خود رنج میبرند و میخواهند وزن اضافه کنند. برای افزون به وزن هم داروهای زیادی در داوخانه ها موجود میباشد که میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید.

محصولات چاقی و لاغری

قرص چاقی فت فست


آیا بعد از قطع مصرف دارو، افزایش وزن خواهم داشت؟

بعد از قطع مصرف داروهای کاهش وزن احتمالاً مقداری وزن دوباره خواهید یافت. ایجاد و حفظ عادات غذایی سالم و افزایش فعالیت بدنی ممکن است به شما کمک کند تا وزن کمتری بدست آورید یا آن را حفظ کنید.

دستورالعمل های فعالیت بدنی حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​و حداقل 2 روز در هفته فعالیت های تقویت عضله را توصیه می کند.

برای رسیدن یا حفظ هدف کاهش وزن شاید لازم باشد بیش از 300 دقیقه فعالیت با شدت متوسط ​​در هفته انجام دهید.


آیا بیمه هزینه داروهای درمان چاقی را تأمین می کند؟

برخی از برنامه های بیمه ، اما نه همه ، شامل داروهایی هستند که اضافه وزن و چاقی را درمان می کنند.

برای اطلاع از اینکه آیا برنامه شما این داروها را پوشش می دهد یا خیر ، با ارائه دهنده بیمه تماس بگیرید.

چه داروهایی برای درمان اضافه وزن و چاقی موجود است؟

پنج مورد از داروهای تایید شده توسط FDA برای کاهش وزن عبارتند از :

اورلیستات (Xenical ، Alli) ، لوركاسرین (Belviq) ، فنترمین-توپیرامات (Qsymia) ، نالتركسون-بوپروپیون (Contrave) و لیراگلوتید (Saxenda)

تا زمانی که از درمان بهره مند نشوید و عوارض جانبی ناخوشایندی نداشته باشید ، می توانید مصرف این داروها را ادامه دهید.

برخی از داروهای کاهش وزن که اشتها را مهار می کنند فقط برای استفاده کوتاه مدت یا حداکثر 12 هفته توسط FDA تأیید می شوند. اگرچه برخی از پزشکان آنها را برای مدت زمان طولانی تر تجویز می کنند ، اما بسیاری از مطالعات تحقیقاتی در مورد میزان ایمن و موثر بودن آنها برای استفاده طولانی مدت نبوده است.

زنان باردار هرگز نباید از داروهای کاهش وزن استفاده کنند. زنانی که قصد بارداری دارند نیز باید از این داروها خودداری کنند ، زیرا برخی از آنها ممکن است به جنین آسیب برساند.

چگونه پزشکان از داروهای تجویز شده “بدون برچسب” برای درمان اضافه وزن و چاقی استفاده می کنند؟

بعضی اوقات پزشکان از داروهایی استفاده می کنند که متفاوت از آنچه FDA تأیید کرده است ، معروف به استفاده از “بدون برچسب”. با انتخاب داروی بدون برچسب برای درمان اضافه وزن و چاقی ، پزشک ممکن است تجویز کند

دارویی که برای درمان یک مشکل پزشکی دیگر تأیید شده است همزمان دو یا چند دارو ، یک دارو برای مدت زمان طولانی تر از تایید شده توسط FDA

شما باید احساس راحتی کنید اگر از دکتر خود دارویی را تجویز می کند که فقط برای درمان اضافه وزن و چاقی مورد تایید نیست. قبل از استفاده از دارو ، تمام مواردی را که باید در مورد آن بدانید یاد بگیرید.


چه داروهای دیگری برای کاهش وزن در آینده وجود خواهد داشت؟

محققان در حال حاضر چندین داروی جدید و ترکیبات دارویی را در حیوانات و افراد مطالعه می کنند. محققان در تلاشند تا داروهای ایمن و موثرتری را برای کمک به افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند کاهش وزن و حفظ وزن سالم برای مدت طولانی انجام دهند.

داروهای آینده ممکن است از استراتژی های جدید استفاده کنند ، مانند

ترکیب داروهایی که بر اشتها تأثیر می گذارند و آنهایی که روی اعتیاد تأثیر می گذارند (یا ولع مصرف)

هورمونهای روده را تحریک می کند که اشتها را کاهش می دهد

رگهای خونی که سلولهای چربی بدن را تغذیه می کنند کوچک شده و در نتیجه از رشد آنها جلوگیری می کند

ژن های هدف که بر وزن بدن تأثیر می گذارند تغییر باکتریها در روده برای کنترل وزن

دیدگاه های نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابهی که شاید بخواهید مطالعه کنید...