0

خشکی واژن چیست؟ | نحوه درمان آن چگونه است؟

تینا طب

نوشته شده توسط
khoshki vajan - خشکی واژن چیست؟ | نحوه درمان آن چگونه است؟

13

مرداد

خشکی واژن یک علامت رایج است که اغلب با کاهش سطح استروژن از جمله در شروع یائسگی مرتبط است. به احتمال زیاد عواقب سلامتی قابل توجهی ندارد، اما می تواند منبع ناراحتی باشد. کرم وایگورل استروژن موضعی یکی از درمان های کم خطر است.

بررسی علل خشکی واژن با توجه به سن دقیق تر است. مهمترین علل خشکی واژن که تا دوره یائسگی تجربه می شود، بدتر شدن فلور واژن و واژینیت است. بعد از 6 ماه اول تا یک سال بعد از زایمان، هورمون پرولاکتین بالا می آید، یکی دیگر از عوامل کاهش میل جنسی و عوامل روانی است که بعد از حذف این موارد می توان گفت.

از جمله عواملی که باعث خشکی واژن می شود، ممکن است مشکلات مربوط به بدن و همچنین مسائل مربوط به رابطه جنسی وجود داشته باشد.

  • عفونت های واژن،
  • دوره یائسگی، تغییرات در فلور واژن،
  • دوره شیردهی، افسردگی و استرس شدید
  • دیابت، حساسیت به برخی از داروها
  • شیمی درمانی، رادیوتراپی،
  • هورمون پرولاکتین بیش از حد، حساسیت به صابون ها و مواد شوینده واژن

خشکی واژن چیست؟

خشکی واژن وضعیتی است که همه خانم ها هر از گاهی از آن شکایت دارند. جدا از رابطه جنسی، دیواره‌های واژن به صورت استوانه‌ای با یکدیگر در تماس هستند، در حالی که دیواره‌های واژن بر اثر ترشحات هنگام نزدیکی از یکدیگر جدا می‌شوند. خشکی واژن اغلب خود را به صورت درد و سوزش در حین مقاربت نشان می دهد.

واژن ترشح طبیعی دارد، حتی برخی از خانم ها با این ترشحات طبیعی احساس ناراحتی می کنند و سعی می کنند آن را از بین ببرند، در حالی که تمام تلاش های پیشگیری می تواند به فلور واژن آسیب برساند و ترشحات را به عفونت تبدیل کند. غدد بارتولین در ورودی واژن نمی توانند کار کنند و می توانند باعث خشکی واژن در مواقع ضروری شوند .
خشکی واژن یک مشکل بسیار شایع زنانه است.
از دست دادن میل جنسی،
درد در هنگام مقاربت
خونریزی و درد خفیف بعد از رابطه جنسی
عفونت های غیر عود کننده یا عود کننده
خارش یا سوزش واژن.
قبل از اینکه نگاهی به تشخیص خشکی واژن بیاندازیم، بیایید نحوه و علل خشکی واژن را بررسی کنیم.

علل خشکی واژن

دیواره های واژن با لایه نازکی از رطوبت چسبنده به نام موکوس پوشیده شده است. این لایه همچنین یک محیط قلیایی را فراهم می کند که در آن اسپرم می تواند زنده بماند و برای تولید مثل جنسی حرکت کند. ترشحات واژن دیواره واژن را چرب می کند و اصطکاک را در هنگام مقاربت کاهش می دهد.

هورمون استروژن هورمون اصلی در روان و مرطوب نگه داشتن واژن است. از آنجایی که در یائسگی کمبود استروژن وجود خواهد داشت، ترشح غدد واژن کاهش می یابد.

با افزایش سن زنان، تغییرات در تولید هورمون باعث نازک شدن دیواره های واژن می شود. پیری به معنای دیواره های نازک تر و سلول های کمتری است که رطوبت (مخاط) ترشح می کنند. این می تواند منجر به خشکی واژن شود.

تغییرات هورمونی شایع ترین علت خشکی واژن است، اما تنها علت آن نیست، گاهی اوقات ورودی واژن به دلیل زایمان منبسط می شود. خشکی بیشتر در واژنی که هوا را از محیط خارجی دریافت می کند مشاهده می شود. علاوه بر این، ممکن است شکایت از خشکی واژن در روابط جنسی وجود داشته باشد.

آیا خشکی واژن نشانه بارداری است؟

این سوال اغلب مورد بحث قرار می گیرد. با این حال، خشکی واژن به تنهایی نشانه بارداری نیست. بنابراین، اگر خشکی واژن دارید، ابتدا دلایل دیگری باید به ذهنتان خطور کند.

کاهش سطح استروژن عامل اصلی خشکی واژن است. منبع اصلی استروژن در یک زن سالم تخمدان ها است. برخی از سلول های روی تخمک از کلسترول به استروژن تبدیل می شوند. ماده اصلی استروژن کلسترول است. اگر کلسترول وجود نداشته باشد، امکان قاعدگی وجود ندارد زیرا استروژن تولید نمی شود.

برای اینکه یک زن سالم بتواند به اندازه کافی استروژن تولید کند، 10 درصد بدن او باید چربی باشد. از آنجایی که بافت چربی در ورزشکاران به شدت کم است، ماه ها نمی توانند قاعدگی داشته باشند.

از طرف دیگر، یک زن در دوران یائسگی، علیرغم داشتن ذخیره چربی، تعداد سلول های تولید کننده استروژن کم دارد. بنابراین سطح استروژن بسیار پایین است. با افزایش سن، زنان شروع به تولید استروژن کمتری می کنند. این منجر به قطع قاعدگی (قاعدگی) در دوره ای به نام پیش یائسگی می شود.

استروژن به طور کلی یک هورمون آنابولیک است. به عبارت دیگر یک هورمون سازنده است. اثرات محافظتی سازنده ای بر عروق خونی، پوست و قلب، به ویژه واژن و پوشش داخلی رحم دارد. با کاهش این هورمون، فعالیت غدد ترشحی در واژن کاهش می یابد.

در غیاب استروژن، این غدد کمتر ترشح می کنند. غددی هستند که در درجه اول مسئول روانی و مرطوب شدن واژن هستند. کاهش تولید و ترشح در این غدد با خشکی آشکار می شود. با این حال، یائسگی تنها شرایطی نیست که باعث کاهش تولید استروژن می شود. کمبود استروژن ممکن است به دلیل استرس و داروها رخ دهد.

دلایل دیگر:

دوره شیردهی،
سیگار کشیدن،
افسردگی،
استرس بیش از حد،
بیماری های سیستم ایمنی مانند سندرم شوگرن،
دیابت،
زایمان،
ورزش سخت،
برخی از درمان های سرطان مانند پرتودرمانی به لگن، هورمون درمانی یا شیمی درمانی.
برداشتن تخمدان ها با جراحی.
برخی از داروهایی که استفاده می کنید نیز می توانند ترشحات بدن را به عنوان یک عارضه جانبی کاهش دهند.
صابون ها و شامپوهای حساسیت زا که باعث خشکی و سوزش در هنگام استحمام می شوند.
برخی از کرم ها و لوسیون های استفاده شده در داخل و خارج واژن می توانند باعث ایجاد آن شوند.

خشکی واژن چگونه درمان می شود؟

این سوال اغلب توسط بیماران پرسیده می شود. در خانمی که با شکایت از خشکی واژن مراجعه می کند، ابتدا باید علت خشکی آن مشخص شود و بر اساس آن برای درمان برنامه ریزی شود. در حالی که از کرم ها و داروهای استروژن در درمان خشکی واژن ناشی از یائسگی استفاده می شود.

در صورت وجود خشکی واژن به دلیل عفونت، ابتدا باید عفونت را درمان کرد. اگر دلیل مربوط به تمایلات جنسی باشد، بهتر است همراه با شریک جنسی به یک درمانگر جنسی مراجعه شود. همچنین می توان از ژل های روان کننده استفاده کرد.

نکته مهم در اینجا انتخاب ژل (ترجیحاً پایه آب) مناسب با pH واژن است. در سال های اخیر درمان هایی با فرکانس رادیویی، لیزر و پی آر پی واژن نیز در درمان خشکی واژن به ویژه در زنان در دوره یائسگی انجام می شود. به طور خاص، روش PRP سلول‌های واژن را تحریک می‌کند و واژن را جوان‌تر و مرطوب‌تر می‌کند. مواد مغذی تولید شده توسط بدن در مایع RP و عوامل جوان کننده وجود دارد. 3 بار با فاصله یک ماه استفاده می شود.

در خانم هایی که با شکایت از خشکی واژن مراجعه می کند، ابتدا باید علت خشکی آن مشخص شود و درمان متناسب با آن انجام شود. در حالی که درمان خشکی ناشی از یائسگی کرم یا داروی استروژن است، درمان خشکی ناشی از اختلال فلور واژن باید برای اطمینان از تعادل فلور باشد و اگر خشکی ناشی از عفونت وجود داشته باشد، عفونت باید درمان شود. اگر علت مربوط به تمایلات جنسی باشد، زنان باید به مشاوره جنسی ترجیحاً با شریک زندگی خود فرستاده شوند.

چندین روش موثر برای درمان خشکی واژن وجود دارد. یکی از مهم ترین این روش های درمانی، استفاده از پی آر پی است. درمان های خشکی واژن عبارتند از:

درمان پی آر پی

ژل،

دارو،

درمان گیاهی.

PRP نه تنها در ناحیه تناسلی بلکه در صورت نیز استفاده می شود (مزوتراپی، PRP، برنامه های کاربردی) با اعمال پی آر پی بر روی دیواره های واژن، واژن جوان تر و مرطوب تر می شود. به کاربرد پی آر پی واژن، جوانسازی واژن نیز گفته می شود. علاوه بر این، استفاده از اسید هیالورونیک با پیوند متقابل به دلیل خاصیت حفظ آب برای خشکی واژن مفید است.

غیر از اینها ژل ها و کرم های روان کننده و مرطوب کننده با تغییر PH واژن باعث کاهش خشکی واژن شده و احتمال عفونت ادراری را نیز کاهش می دهند.

قرص خشکی واژینال

اگر قرار است دارو مصرف کنید، پزشک ، قرص یا کرم آزاد کننده استروژن را برای شما تجویز می‌کند که برای درمان خشکی واژن به دلیل کمبود استروژن در واژن استفاده می شود.

قرص هایی وجود دارند که به صورت خوراکی و از راه واژن استفاده می شوند. قرص ها و کرم هایی که از طریق واژن استفاده می شوند استروژن را مستقیماً در بافت ها آزاد می کنند. اگر علائم ناخوشایند یائسگی مانند گرگرفتگی دارید، احتمال استفاده از قرص های خوراکی بیشتر است.

اگر سوراخ بزرگی در دهان واژن وجود داشته باشد، ممکن است باعث خشکی واژن شود. این مشکل با جراحی سفت کردن واژن حل می شود. استفاده از استروژن در 2 هفته اول معمولا هر روز یک بار در 2 هفته اول است در هفته های بعد باید دو بار در هفته استفاده شود.

عفونت در خشکی واژن اغلب عود می کند. به همین دلیل از پاک کننده های تناسلی متعادل کننده ph بهره مند خواهید شد.

درمان خشکی واژن

یکی از موثرترین درمان ها برای خشکی مزمن واژن، کرم های استروژن و مکمل های هورمونی است. البته قبل از استفاده از این کرم ها می توان از ژل های روان کننده که در بازار به وفور یافت می شود برای خشکی نیز استفاده کرد. نکته مهم در اینجا این است که ژل هایی (ترجیحاً بر پایه آب) که برای PH واژن مناسب هستند ترجیح داده شوند. لازم است محصولاتی که برای فلور واژن مناسب نیستند مانند وازلین یا روغن بچه انتخاب نکنید.

فرم های ژل اغلب برای خشکی واژن استفاده می شود. زنان باید روان کننده مخصوص استفاده واژن را انتخاب کنند. روان کننده هایی که استفاده می کنید باید بر پایه آب باشند. نباید حاوی عطر، عصاره های گیاهی یا رنگ های مصنوعی باشد. اینها می توانند باعث تحریک واژن شوند. روان کننده هایی مانند وازلین و روغن معدنی می توانند به کاندوم های لاتکسی که برای پیشگیری از بارداری استفاده می شوند آسیب وارد کنند.

روان کننده های مبتنی بر آب به مرطوب شدن و روانکاری در واژن کمک می کنند. اثرات آن‌ها می‌تواند ساعت‌ها ادامه داشته باشد، و زمانی که خشکی باعث ناراحتی در حین مقاربت می‌شود، آنها را جایگزین خوبی می‌کند. مرطوب‌کننده‌های واژن که مخصوصاً برای خشکی تولید می‌شوند را می‌توان تا سه روز با یک بار مصرف برای کاهش ناراحتی واژن استفاده کرد.

بسیاری از روان کننده های موجود در بازار می توانند بافت حساس واژن را تحریک کنند، اگر با محصولی که استفاده می کنید احساس سوزش کردید، ممکن است لازم باشد با پزشک خود صحبت کنید. ضروری است که از یک پزشک متخصص برای ارزیابی و مشاوره درمانی استفاده کنید.

درمان های گیاهی

دارویی که برای کمبود استروژن تجویز می شود، یعنی استروژن مصنوعی، می تواند به درمان خشکی واژن کمک کند، اما می تواند عوارض جانبی نیز ایجاد کند. عوارض جانبی که می توان با مصرف استروژن به عنوان دارو مشاهده کرد در زیر فهرست شده است. اینها:

چاق شدن،
حالت تهوع،
سردرد،
حساسیت سینه،
لک شدن پوست،
افزایش خطر سکته، لخته شدن خون و سرطان سینه و تخمدان.

چندین درمان جایگزین برای کمبود استروژن وجود دارد که بسیار خوب هستند و قبل از استفاده از دارو ارزش امتحان کردن را دارند. اینها روان کننده ها و درمان های گیاهی هستند. گیاهانی که در خشکی واژن استفاده می شوند گیاهانی هستند که در زندگی روزمره به راحتی می توانیم به آنها دسترسی پیدا کنیم.

در زیر گیاهان مفید برای کمبود استروژن و خشکی واژن را شرح خواهیم داد:

در میان ترکیبات موجود در محصولات سویا مانند سویا و شیر سویا، ماده جنیستین با تقلید از اثرات استروژن فوایدی را نشان می دهد.
اگر سویا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، ممکن است از شکایات خشکی واژن خود خلاص شوید.
کوهوش سیاه یک مکمل گیاهی است که توسط برخی برای تسکین علائم یائسگی در نظر گرفته می شود.
نه
دانه کتان
چای مریم گلی
پونه کوهی
جعفری
ریشه شیرین بیان
بلوبری
کلم بروکلی

ریشه یام وحشی مکمل دیگری است که به رفع خشکی کمک می کند.

قبل از مصرف هر گونه درمان گیاهی نظر پزشک خود را بگیرید، زیرا گیاهانی که استفاده می کنید می توانند بر داروهای فعلی و ویتامین های شما تأثیر بگذارند.

روغن های گیاهی که برای خشکی واژن مفید هستند.
این سوال که چه روغنی برای خشکی واژن مفید است اغلب پرسیده می شود. رایج ترین روغن های ارگانیک که می توانید برای خشکی واژن استفاده کنید در زیر ذکر شده است.

روغن نارگیل،
روغن لورل هندی.
علاوه بر این جایگزین ها، لازم است از پاک کننده ها یا دوش های واژن خودداری کنید. این محصولات و اقدامات فقط خشکی را بدتر می کند. خشکی واژن باعث بی میلی جنسی می شود، میل جنسی زمانی رخ می دهد که مقاربت جنسی منظم تر و سالم تر باشد.

هنگامی که از خشکی واژن خلاص شوید، میل جنسی شما به حالت اولیه خود باز می گردد. خشکی واژن یک وضعیت ناراحت کننده است، اما اگر به خوبی مدیریت شود، یک شکایت قابل درمان است.

مقالات مشابهی که شاید بخواهید مطالعه کنید...