0

8 نکته برای داشتن اسپرم سالم و قوی

تینا طب

نوشته شده توسط
داشتن اسپرم سالم و قوی

05

تیر

اسپرم سالم و قوی فقط یک بازی اعداد نیست. اگرچه وجود سلول های اسپرم کافی در مایع منی برای رسیدن به لقاح مهم است، اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که سلامت اسپرم را تعیین می کنند.

شکل سلول های اسپرم، نحوه حرکت آنها و حجم مایع منی تولید شده – همه اینها برای باروری شما مهم هستند.

چگونه می توان اسپرم سالم و قوی به دست آورد؟

یک مکان عالی برای شروع سبک زندگی شما است: به این فکر کنید که در زندگی روزمره خود چه کاری می توانید انجام دهید تا سلامت و تندرستی خود را تقویت کنید. آنچه برای شما خوب است برای اسپرم شما نیز مفید است.

اگر شما و شریک زندگیتان امیدوار هستید که از یک بسته شادی پرشور در جهان استقبال کنید، شما و اسپرمتان نقش مهمی دارید. برای اینکه لقاح انجام شود، یکی از سلول های اسپرم شما باید به هدف برخورد کند و آن تخمک را بارور کند – و برای انجام این کار باید قوی و سالم باشد.

در این مقاله 8 نکته مهم برای داشتن اسپرم سالم و قوی را به اشتراک می گذاریم. اینها تغییرات ساده ای هستند که می توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا به شناگران بهترین شانس برای انجام ماموریت خود را بدهید.

اما ابتدا، اسپرم سالم چگونه است؟

چگونه اسپرم سالم را اندازه گیری می کنید؟

هنگامی که یک نمونه منی تجزیه و تحلیل می شود، تحلیلگر به دنبال تعدادی از عوامل مختلف برای تعیین سطح اسپرم سالم موجود است. اینها هستند:

تعداد/غلظت اسپرم: تعداد سلول های اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی باید حداقل 15 میلیون باشد.

مورفولوژی اسپرم: سلول های اسپرم شما باید اندازه و شکل مناسبی داشته باشند تا نشان دهند سالم هستند.

تحرک اسپرم: برای رسیدن به تخمک زن (یا تخمک)، اسپرم باید بتواند به خوبی شنا کند.

حجم منی: شما به مقدار کافی مایع منی (مایع حاوی اسپرم که هنگام انزال تولید می شود) نیاز دارید تا سلول های اسپرم را از طریق دستگاه تناسلی زن حمل کنید.

اگر می‌خواهید بدنتان اسپرم‌های قوی تولید کند، این 8 نکته را برای داشتن یک سبک زندگی سالم دنبال کنید:

1. فعال بمانید

ثابت شده است که ورزش منظم تاثیر مثبتی بر سطح تستوسترون شما دارد که برای تولید اسپرم ضروری است و بر کیفیت مایع منی.

جالب توجه است که طبق یک مطالعه، به نظر می رسد ورزش متوسط ​​برای اسپرم سالم بهتر از ورزش با شدت بالا است. و نوع ورزش می تواند بر روی اسپرم نیز تأثیر بگذارد: به عنوان مثال، دوچرخه سواری به مدت 5 ساعت یا بیشتر در هفته با غلظت کم اسپرم و کم تحرک کل اسپرم همراه است.

2. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع میوه و سبزیجات باشد برای سلامتی ضروری است – از جمله سلامت اسپرم! ریزمغذی های خاصی که دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند در محافظت از سلول های اسپرم در برابر آسیب موثر به نظر می رسند. اینها شامل ویتامین های C و E، ویتامین های B کمپلکس (به ویژه فولات و B12) و روی است.

رژیمی که شامل غلات کامل، آجیل، دانه‌ها، حبوبات، سبزیجات برگ سبز و مرکبات، ماهی‌های روغنی و مقدار مشخصی گوشت بدون چربی و لبنیات کم‌چرب باشد، باید مواد مغذی مناسبی را برای اسپرم‌های سالم در اختیار شما قرار دهد. اما همیشه می‌توانید برای افزایش سلامتی مکمل مصرف کنید.

3. کاهش وزن

اضافه وزن یا چاقی شدید می تواند تاثیر منفی بر اسپرم داشته باشد. مطالعه ای که به تأثیر چاقی بر باروری مردان می پردازد نشان داد که این بیماری در واقع می تواند ساختار سلول های زایا (سلول های سازنده اسپرم) را در بیضه ها تغییر دهد و کیفیت اسپرم تولید شده را کاهش دهد.

با این حال، اگر نکات 1 و 2 بالا را دنبال کنید، شانس خود را برای دستیابی به وزن سالم و اسپرم سالم نیز به حداکثر می رسانید.

4. مصرف الکل را کاهش دهید

عاقلانه بودن در مورد میزان الکلی که می نوشید و چند روز بدون الکل در هفته به خود اختصاص دهید برای سلامتی شما مفید است و ممکن است تاثیر مثبتی بر باروری شما نیز داشته باشد. بر اساس برخی تحقیقات، مصرف الکل با اسپرم های با کیفیت پایین مرتبط است – اما در صورت قطع مصرف ممکن است اثرات آن برگشت پذیر باشد.

البته، همانطور که توصیه می شود زنان هنگام تلاش برای باردار شدن از الکل خودداری کنند، اگر خودتان نوشیدنی خود را کاهش دهید، ممکن است به همسرتان نیز کمک کند!

5. سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن منظم تنباکو، همانطور که توسط یک مطالعه نشان داده شده است، با غلظت کمتر اسپرم و تعداد بیشتری از نقص های مورفولوژیکی در سلول های اسپرم مرتبط است. به طور مشابه، تحقیقات بیشتر نشان داد که افراد سیگاری 19 درصد کمتر از افراد غیر سیگاری غلظت اسپرم دارند.

از آنجایی که سیگار کشیدن نیز با اختلال نعوظ مرتبط است، اگر شما و همسرتان بخواهید باردار شوید، ترک این عادت ضروری است. و توصیه‌ها و پشتیبانی‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند مصرف سیگار را متوقف کنید.

6. اجتناب از مواد مخدر

تعدادی از داروهای تفریحی برای آسیب رساندن به کیفیت اسپرم و کاهش باروری شناخته شده است. این شامل:

شاهدانه

کوکائین

آمفتامین ها

مواد افیونی مانند هروئین و متادون

بنابراین اگر می‌خواهید پدر شوید، بهتر است از استفاده از آنها خودداری کنید.

7. بیضه های خود را خنک نگه دارید

دمای ایده آل برای تولید اسپرم 34.5 درجه سانتیگراد است، دقیقاً کمتر از دمای معمولی بدن 37 درجه سانتیگراد – به همین دلیل بیضه های شما کمی جدا از بقیه بدن شما آویزان هستند! اگر بیضه های شما بیش از حد گرم شود، این می تواند برای سطح اسپرم شما مضر باشد.

شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد بوکسرها برای حفظ دمای مناسب بیضه ها بهتر از شورت هستند، اما به طور کلی خنک نگه داشتن با لباس های گشاد ایده خوبی است. همچنین، اگر در یک محیط گرم کار می کنید، ممکن است بخواهید برای خنک شدن به طور منظم استراحت کنید. اگر کار شما بی تحرک است، مطمئن شوید که اغلب بلند می شوید و در اطراف حرکت می کنید.

8. استرس را کاهش دهید

استرس می تواند در سفر شما برای باردار شدن مشکل ایجاد کند، زیرا این پتانسیل را دارد که میل جنسی شما را کاهش دهد، به اختلال نعوظ کمک کند و بر اسپرم شما تأثیر بگذارد. هنگامی که استرس را تجربه می کنید بدن شما هورمون کورتیزول را تولید می کند که سپس تولید تستوسترون را کاهش می دهد و این می تواند منجر به تولید سلول های اسپرم کمتر شود.

اگر شما و همسرتان در تلاش برای باردار شدن هستید، طبیعی است که استرس و اضطراب را نسبت به اینکه آیا می‌توانید بچه دار شوید، احساس کنید. اما آزمایش برخی از تکنیک‌های کاهش استرس می‌تواند به بدن شما کمک کند تا اسپرم سالم مورد نیاز خود را ایجاد کند. گذراندن وقت در بیرون در طبیعت، خواب کافی، مدیتیشن یا صحبت با یک مشاور ممکن است به شما این امکان را بدهد که احساس آرامش بیشتری داشته باشید و احساس سلامتی خود را بهبود ببخشید.

محصول مرتبط : خرید قرص سمنکس درمان ناباروری و تقویت اسپرم مردان

جمع بندی

یک سبک زندگی سالم به بدن شما کمک می کند تا اسپرم قوی و سالم تولید کند و شانس شما را برای باردار شدن به حداکثر برساند. ورزش متوسط و رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، کاهش مصرف الکل و سیگار، و کاهش استرس؛ اینها تغییرات ساده ای هستند که می توانید در زندگی روزمره خود ایجاد کنید، اما می توانند تفاوت قابل توجهی در باروری شما ایجاد کنند.

دیدگاه های نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مشابهی که شاید بخواهید مطالعه کنید...